Egzoz Gazı Geri Dönüşüm Valfi Sorunu Giderme

Egr Nedir?

EGR (Exhaust Gas Return) Egzoz gazı geri çevrim sisteminin kısaltmasıdır. Motorların NitrojenOksit gazı salınımını azaltmak adına gelitirilmiş ve hemen her motorda uygulanmıştır. Sistem, yanmış egzoz gazını tekrar motora çevirmek ve motorun soluduğu temiz havayı bozup yanma kalitesini düşürme prensibiyle çalışır. Sadece motor rolantide ve düşük devirlerde, yani siz güce ihtiyaç duymuyorken devrededir. Gaza biraz fazla basıldığında veya 2000-2500Rpm’i geçtiğinizde tamamen kapanır.

Bu sistemin en büyük handikabı tekrar motora soktuğu yanmış egzoz gazı ile Motorun Karter Havalandırması’ndan gelen yağ buharı birleşip Emme Manifolduna çamur kıvamında karbon birikimi oluşturmasıdır. Bu karbon birikimi kalitesiz akaryakıt ve motor yağı kullanımı sonucu çok daha fazla olabilir ve zamanla motor hava alamaz boğulur.

Bu durum, günümüz gelişmiş dizel motorların Elektronik EGR Valflerini hızla bozar.Bu valfler pahalı parçalardır ve sık sık değiştirmek bütçenizde olmaması gereken bir açık oluşturur.

Egr Valfi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Egzoz gaz sirkülasyon valfi kirlenirse veya bozulursa motorun çalışmasında bazı bozukluklar meydana gelecektir. Arızanın belirtileri ise şu şekildedir;

Motorda çekiş düşüklüğü
Seyir halindeyken motorda titreme veya tekleme
Motorun sarsıntılı çalışması
Motorun çalışmaması
Yukarıda anlatılan belirtiler bir çok nedenden kaynaklansa da EGR Valfinin bozulması veya kirlenmesi de bu sebeplerinden bir tanesidir.

EGR

Egr Valfi'ni Etkisizleştirmenin Sonuçları Nelerdir?

Motora egzoz gazı ile karışık temiz hava girmesi yerine sadece temiz hava girecek ve bu sayede motor daha performanslı çalışacaktır. Güçte ve çekişte artma olacak ve motor bir miktar rahatlayacaktır. EGR Valfi iptalinden sonra NOx değerleri ve motor egzoz gazı sıcaklığı bir miktar artacaktır. Fakat motora zararı söz konusu olmayacaktır. Motor egzoz gazının sıcaklığının artması egzoz elemanlarının temizlenmesine ve kurum birikmesine engel olacaktır.

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön